Zapobieganie chorobom

Rola badań profilaktycznych to oczywiście przede wszystkim zapobieganie różnego rodzaju schorzeniom, ale badania profilaktyczne mężczyzn to nie jedyny sposób profilaktyki. Aby zapobiegać wielu, nawet bardzo groźnym chorobom dosyć często wystarczy tylko stosowanie właściwej diety.

Zasady zdrowego żywienia, dzięki któremu można ustrzec się różnych dolegliwości, powinny być znane każdemu. Przede wszystkim powinno unikać się potraw tłustych. Groźny jest złuszcza tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Określenia takie jak dobry i zły cholesterol dotyczą właśnie tłuszczów.

Prawidłowa dieta

Zapobieganie chorobomO ile tłuszcze pochodzenia zwierzęcego są dosyć często groźne dla naszego organizmu o tyle te pochodzenia roślinnego, są wręcz niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Zły cholesterol odkładać może się w żyłach, a jego znaczne nagromadzenie powodować może groźne dla zdrowia zatory oraz zapalenie żył powierzchownych. Każdy z nas mniej lub trochę lepiej orientuje się jak ważna jest odpowiednia dieta w przypadku osób chorych na cukrzycę. Osoby takie muszą uważać na poziom cukru we krwi, a w szczególności na stężenie i poziom glukozy. Aby móc poziom ten kontrolować stosuje się specjalny gleukometr, aczkolwiek nie jest to jedyna metoda.

Indeks glikemiczny

Bardzo dobrze jest jeśli chory zna indeks glikemiczny określonych produktów spożywczych, dzięki czemu może dobierać dietę taki sposób, aby utrzymywać stale odpowiedni poziom glukozy we krwi. Spadek poziomu cukru może powodować większe i mniejsze problemy, nawet omdlenia. Nagły spadek poziomu cukru może być oczywiście także niebezpieczny dla chorego, który powinien niezwłocznie przyjmować leki. Nawet drobne, ale utrzymujące się przez dłuższy czas objawy takie jak kaszel suchy powinny skłonić nas jednak do wizyty u lekarza. Wszyscy ubezpieczeni i korzystający z publicznej służby zdrowia mają także swoje prawa pacjenta ustawa, które muszą być przestrzegane. Karta praw pacjenta dostępna jest w każdej przychodni lekarskiej i w każdym szpitalu nie mówiąc już oczywiście o Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *