Tętniaki i cukrzyca

Problemy dotyczące żył, zwłaszcza takie jak tętniak mogą nie dawać niestety ale żadnych, nawet najmniejszych objawów. Dotyczy to zwłaszcza tych tętniaków, które umiejscowione są w mózgu. Ich nagle pęknięcie może być wyjątkowo niebezpieczne, a nawet spowodować nagły zgon pacjenta.

Tętniaki mogą pojawić się wszędzie, tak naprawdę głównym powodem ich powstawania jest osłabienie ściany tętnic. Do ich powstawania przyczyniać może się w dużej mierze także nadciśnienie tętnicze. Zanim tętniak pęknie mogą jednak pojawiać się pewne objawy. Po pierwsze widoczne czy też raczej wyczuwalne może być pewne zgrubienie na żyłach.

Tętniaki

Tętniaki i cukrzycaMożna je wyczuć w przypadku niektórych tętniaków. Natychmiast po ich wykryciu koniecznie zgłosić powinno się do lekarza, który zadecyduje o dalszym sposobie leczenia. Innym objawem może być zapalenie żył głębokich, które także towarzyszy tętniakom. Do najczęstszych, pierwszych objawów pojawienia się tętniaka zalicza się jednak tak zwane krwawienie podpajęczynówkowe, oraz towarzyszący mu ból. Samo w sobie krwawienie nie jest groźne, ale jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas to także może powodować u chorych pewnego rodzaju problemy. Istnieje grupa osób u których ryzyko wystąpienia tętniaków jest niestety podwyższone. Są to chociażby osoby po zawale serca, u których ciśnienie tętnicze może się mocno zmieniać w związku z przebytą operacją oraz tym bardziej zawałem serca.

Choroby układu immunologicznego

Tętniakom mogą sprzyjać także choroby układu immunologicznego, które powodują nie tylko osłabienie układu odpornościowego, ale także w dużej mierze ogólne osłabienie organizmu. Innym sprzyjającym czynnikiem może być połóg¸ kiedy to w organizmie zachodzą poważne zmiany, tak samo zresztą jak podczas ciąży. Dokładnie rzecz biorąc tętniaki tak naprawdę pojawić mogą się u każdego. W chorobach przewlekłych natomiast, takich jak chociażby cukrzyca sporym utrapieniem dla chorych jest specjalna dieta dla cukrzyków, której należy ściśle przestrzegać. Jeśli chory pomyli się co do ilości dostarczanych cukrów czy też węglowodanów, to może być to dla niego wyjątkowo niebezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *