Senes – właściwości i zastosowanie

Nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej to jedne z głównych przyczyn zaparć – dolegliwości, z którymi boryka się coraz większa ilość rozwiniętych społeczeństw. W takiej sytuacji sięga się po apteczne medykamenty lub stosuje naturalne metody (na przykład suszone śliwki lub siemię lniane). Coraz większą popularnością cieszy się też senes – zioło stosowane w lecznictwie już ponad 1000 lat temu. Obecnie jest ono głównym składnikiem herbatek polecanych na zaparcia.

Właściwości

Senes to roślina, która wykazuje silne działanie przeczyszczające. Zawiera spore ilości sennozydów, które pod wpływem bakterii znajdujących się w jelicie grubym pobudzają jego perystaltykę i tym samym ułatwiają wypróżnianie. Działanie rośliny powinno nastąpić po około 6 – 12 godzinach od zażycia – dlatego też najlepiej stosować ją w godzinach wieczornych. Co ważne – sennozydy są wydalane, a jedynie ich niewielka część wchłania się do płynów ustrojowych.

Stosowanie

Popularne zioło można stosować na dwa sposoby – w tabletkach lub kapsułkach (przykład tutaj), albo pod postacią naparu. W przypadku pierwszej opcji dawkowanie jest uzależnione od konkretnego preparatu (zawsze należy zapoznać się z dołączoną ulotką, w której jest podana dopuszczalna ilość preparatu). Natomiast jeżeli chodzi o napar, to tutaj najskuteczniejszy jest ten przygotowany z 1 łyżki suszu na szklankę wody. W obu przypadkach należy uważać na to, aby nie przekroczyć dozwolonej dawki sennozydów, która wynosi 20 – 30 mg na dobę.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Popularne zioło na zaparcia nie może być stosowane przez wszystkich. Przeciwwskazania do jego zażywania to: stany zapalne jelit i wyrostka, owrzodzenia, niedrożność jelit, niewydolność nerek, gruźlica, choroby układu krążenia czy choroba wrzodowa. Nie powinny go także pic kobiety w ciąży i karmiące piersią. W każdym innym przypadku zioło – o ile jest stosowane z umiarem i rozsądnie – jest całkowicie bezpieczne. Jednak lekarze ostrzegają przed jego długotrwałym zażywaniem. Zioło stosowane w nadmiarze lub przez zbyt długi okres czasu może spowodować rozleniwienie jelit, biegunkę, utratę wody i soli mineralnych oraz ból w obrębie jamy brzusznej. W skrajnych przypadkach może wystąpić wysypka i świąd (dotyczy to zwłaszcza alergików). W takiej sytuacji niezbędna może okazać się wizyta u lekarza.

Zioło odkryte wiele setek lat temu jest dobrym i skutecznym sposobem na zaparcie. Jednak podczas jego stosowania warto zachować zdrowy rozsądek – niech będzie jedynie środkiem pomocniczym i doraźnym.

Dodaj komentarz