Różne sposoby na spalanie tłuszczu

Typowe odżywki na spalanie tłuszczu, i to niezależnie od tego, czy są odżywkami jedno- czy wieloskładnikowymi, ułatwiają spalenie tkanki tłuszczowej poprzez przyspieszenie metabolizmu, zmniejszenie apetytu i / lub poprawę witalności. Część z nich może też stymulować samą lipolizę, czyli rozpad tkanki tłuszczowej.

Działanie odżywki na spalanie tłuszczu jest ściśle uzależnione od składu, bo każda substancja aktywna wywiera nieco inny wpływ na organizm. Poznaj zalety i wady najpopularniejszych odżywek.

L-karnityna

W odżywkach na spalanie tłuszczu występuje pod postacią winianu l-karnityny lub acetyl l-karnityny. Bywa jednym z wielu składników lub składnikiem bazowym. Część odżywek zawiera wyłącznie l-karnitynę. Swoją sławę (i działanie) substancja ta zawdzięcza funkcji, jaką spełnia w organizmie, mianowicie jest ona transmitterem kwasów tłuszczowych, co (przynajmniej teoretycznie) powinno ułatwiać ich spalanie.

Ekstrakty z zielonej herbaty, yerba mate i innych herbat

Ze względu na zawartość alkaloidów mają działanie lekko pobudzające i stymulujące metabolizm. Mogą dodawać energii i poprawiać zdolności regeneracyjne organizmu. Uważa się też, że wyciągi z herbat stymulują lipolizę podobnie jak kofeina z kawy. Ekstrakty te najczęściej łączy się z innymi składnikami.

Kofeina

Pobudza, dodaje energii, przyspiesza metabolizm i zwiększa lipolizę. Dodatkowo bardzo korzystnie wpływa na układ nerwowy (poprawia sprawność intelektualną i koncentrację). Źródłami kofeiny dodawanej do odżywek na spalanie tłuszczu są najczęściej kawa i guarana. Kofeina zawarta w guaranie jest nieco łagodniejsza w działaniu i wywiera bardziej długofalowy wpływ na organizm.

Ekstrakty z ostrych przypraw

Ekstrakty z papryczek czy imbiru mają działanie termogeniczne, są więc spalaczami tłuszczu sensu stricto i to niezależnie od wykazywanej aktywności fizycznej. Oczywiście osoby trenujące spalą tłuszcz dzięki nim znacznie szybciej niż osoby przejawiające aktywność na znikomym poziomie.

Dodatkowo wieloskładnikowe odżywki na spalanie tłuszczu zawierają też witaminy i minerały odgrywające kluczową rolę w procesach metabolicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *