Przekonaj się, jak działa kurkuma

Kurkuma to pochodząca z Indii przyprawa, która już od dłuższego czasu jest wykorzystywana także przez Polaków. Zyskała sobie uznanie ze względu na swój charakterystyczny, korzenny smak. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że jest nie tylko znakomitym dodatkiem do wielu dań, ale i sposobem na to, abyśmy cieszyli się dobrym zdrowiem. Od stuleci wykorzystywana jest przez medycynę Wschodu. Obecnie w sprzedaży w wielu aptekach jest też kurkuma w kapsułkach, nic więc dziwnego, że nawet osoby do tej pory obojętne na jej prozdrowotne właściwości, zaczynają interesować się nimi. Okazuje się zresztą, że nie są one wcale małe.

Sekret składu kurkumy

O tym, że prozdrowotne właściwości kurkumy nie są mitem, można przekonać się na wiele sposobów. Z naukowego punktu widzenia ważne jest przede wszystkim to, co kryje się w tej orientalnej przyprawie. Możemy mieć przy tym pewność, że jest się czym zachwycić. W składzie kurkumy znajdują się przede wszystkim kurkuminoidy – silne związki lecznicze znane z tego, że sprawdzają się jako przeciwutleniacze i posiadają właściwości przeciwzapalne. Jedynym problemem, na jaki możemy napotkać, jest relatywnie niska przyswajalność najważniejszego z kurkuminoidów – kurkuminy. Nic więc dziwnego, że kurkuma w kapsułkach jest wzmocniona o piperynę zwiększającą skuteczność wchłaniania kurkumy nawet o 2000 procent.

Komu może pomóc kurkuma?

Właściwości kurkumy niejednokrotnie poddaje się analizie i wcale nie dzieje się tak przez przypadek. Nie brakuje przecież doniesień o tym, że pomaga ona nawet w odniesieniu do zmian w mózgu będących konsekwencją tak udaru, jak i choroby Alzheimera. Substancje zawarte w kurkumie pobudzają komórki mózgowe, a to sprawia, że możliwe staje się zatrzymanie efektów niektórych chorób mózgu nawet, jeśli ciągle nie możemy mówić o ich całkowitym wyleczeniu.

Dobrze jest jednak zadbać także o obecność kurkumy w naszej codziennej diecie. Przyprawa pobudza wydzielanie żółci oraz enzymów trzustkowych, działa rozkurczająco i jest znakomitym rozwiązaniem wówczas, gdy mamy do czynienia z infekcjami bakteryjnymi. Wpływa też pozytywnie na stan tych osób, które mają dolegliwości trawienne oraz schorzenia trzustki i wątroby. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych potwierdzili także, że kurkuma może być pomocna w walce z infekcjami wirusowymi. Często podkreśla się też, że chroni ona nasze oczy. Ta jej właściwość ciągle jeszcze jest przedmiotem badań, pierwsze z nich nastrajają jednak optymistycznie. Badania na szczurach potwierdzają też, że skutecznie obniża poziom cholesterolu.

Dodaj komentarz