Postaw na dobre samopoczucie, na siebie

Bardzo mocne, intensywne, doświadczenie, które sprawi, że nie tylko zaczniesz lepiej funkcjonować w grupie, ale również Ty zaczniesz patrzeć na siebie inaczej – tym właśnie jest trening interpersonalny.

Dzięki treningowi masz szansę skonfrontować się z innymi uczestnikami, zobaczyć, dowiedzieć się, jak Cię odbierają, jakie mają wobec Ciebie odczucia, jak na nich wpływa Twoja obecność, gesty, słowa. Sprawia to, że lepiej możesz dostrzec swoje potrzeby, uczysz się prawidłowo rozpoznawać swoje uczucia, a także je okazywać. W dzisiejszym świecie uczymy się, mimo woli, ukrywać uczucia za sztucznie wytworzoną fasadą, a to sprawia, że zaczynamy się gubić w tym co jest prawdą a co fałszem. Złościmy się uśmiechając. Sztuczne reakcje, sprawiają, że nie umiemy również rozpoznawać emocji innych osób. Trening interpersonalny to również ćwiczenie empatii, rozwijanie jej. Nauka radzenia sobie w trudnych momentach, konfliktowych – w taki sposób, żeby przekazać to co naprawdę chcemy i usłyszeć to, co jest esencją wypowiedzi.

To co się dzieje w grupie – pozostaje pomiędzy uczestnikami. Atmosfera, która panuje jest pełna zaufania, sprawia, że uczestnik czuje się bezpiecznie. Ten komfort jest podstawą udanej relacji, udanego treningu, a także warunkiem uczciwego dzielenia się swoimi odczuciami, emocjami, spostrzeżeniami. Szczególnie, że treningi mogą trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Taka atmosfera sprawia również, że uczestnik może spróbować w grupie nowych zachowań, a także sprawia, że w przyszłości podchodzimy do ludzi z odrobinę większym zaufaniem.

Trening interpersonalny to nie terapia, ale metoda psychologiczna, która wzmacnia poczucie własnej tożsamości, a nie rzadko pomaga odnaleźć w sobie zalety, mocne punkty, na które wcześniej nie zwrócilibyśmy uwagi. Uczymy się akceptować słabe strony i dostrzegać, że to one tworzą całość, która sprawia, że jesteśmy taką a nie inną osobą – wyjątkową.

Trening interpersonalny to świetny sposób na integrację grupy pracowników, którzy mają tworzyć zgrany zespół i powinni się lepiej poznać – a co za tym idzie, nauczyć się akceptować siebie, swoje pomysły, wspierać, a kiedy trzeba dociskać wzajemnie, żeby osiągać jak najlepsze wyniki. Zgrany zespół w pracy to nie tylko pracownicy, którzy są w lepszych nastrojach, chętniej przychodzą do pracy i efektywniej pracują – to również sposób na lepsze wyniki i przekraczanie swoich możliwości. Zrozumienie różnych grup, z których się wywodzą nas współpracownicy, również może być bardzo pomocne przy budowaniu relacji poza pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *