PMS. Objawy i leczenie

PMS to grupa objawów, które pojawiają się najczęściej na dziesięć dni przed miesiączką. W zależności od indywidualnych predyspozycji dolegliwości związane z PMS mogą być łagodne lub też niezwykle dokuczliwe.

PMS objawy

Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka nawet osiemdziesięciu procent kobiet. Objawy przed okresem nie należą do zagrażających życiu lub zdrowiu, jednak jest to na tyle dokuczliwa dolegliwość, że kobiety często z jego powodu poszukują rad na temat leczenia u ginekologów. Przyczyny napięcia przedmiesiączkowego nie są do końca poznane. Wskazuje się głównie na przyczyny hormonalne. PMS dotyczy głównie kobiet po 30. roku życia i jest najbardziej nasilony oraz dokuczliwy w ostatnich latach przed menopauzą. Szacuje się, że istnieje nawet trzysta objawów związanych z PMS. W każdym kolejnym cyklu mogą występować w różnym nasileniu i odmiennej kombinacji. Jeśli chodzi o zaburzenia psychiczne, to najczęściej pojawia się nerwowość, drażliwość, nadpobudliwość, niepokój, niska samoocena, zmęczenie, bezsenność, problemy z koncentracją, brak motywacji do działań, płaczliwość, agresja, złość, a także smutek. Bardzo często mamy też do czynienia z objawami fizycznymi, które bywają bardzo bolesne.

Leczenie

Najchętniej stosowanym przez kobiety jest Castagnus. To lek naturalny, bazujący na owocu niepokalanka. Efektem tego działania jest zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W przypadku ciężkich dolegliwości, które powtarzają się regularnie co miesiąc, powinniśmy poddać się badaniom. Podstawą diagnostyki stanu napięcia przedmiesiączkowego jest wywiad i badanie kliniczne. W niektórych przypadkach może być też wskazane skorzystanie z pomocy psychiatry, zwłaszcza kiedy kobieta wykazuje zachowania typowe dla depresji. W poważnych sytuacjach możemy skorzystać z doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Niestety mogą one wpływać na zaostrzenie objawów depresyjnych. W stanach depresyjnych psychiatra może przepisać leki hamujące wychwyt zwrotny serotoniny w mózgu.

Dodaj komentarz