Palenie papierosów

Palenie tytoniu, a później także i papierosów jest jednym z wielu elementów naszej współczesnej kultury. Pali coraz więcej osób, ale dziś wiadomo już jak bardzo nałóg ten jest szkodliwy. Jeszcze 100 lat temu nie było pewności co do tego czy palenie papierosów jest faktycznie szkodliwe.

Niektórzy naukowcy w tym nawet lekarze twierdzili że nie jest to groźne, a inni, że wręcz pomaga, nawet na kłopoty z krtanią czy gardłem. Dziś, po dokładnych badaniach wiemy że jest zupełnie na odwrót. Pomimo tego że skład papierosów mocno się przez ten czas zmienił to nadal nie są one bezpieczne.

Groźne nowotwory

Palenie papierosówWspomnieć wystarczy że niektóre, groźne odmiany nowotworów wywoływane są niemalże w 90 procentach przypadków właśnie przez papierosy. Są to nowotwory płuc czy krtani, które nadal sprawiają współczesnej medycynie wiele trudności, a śmiertelność wśród chorych jest wyjątkowo wysoka. Nie są to jednak jedyne dolegliwości które grozić mogą palaczom. Inną groźną chorobą, która może się w przypadku palaczy pojawić to choroba układu krążenia oraz problemy z sercem. W związku ze zmniejszoną wydolnością płuc, serce musi pracować wydajniej. Szybciej więc może dojść do problemów z funkcjonowaniem układu krążenia u palacza. Ale to jeszcze nie wszystko. Papierosy mają także wpływ nawet na układ kostny.

Profilaktyka osteoporozy

Mało kto zdaje sobie sprawę że osteoporoza profilaktyka powodowana może być właśnie przez palenie papierosów. Podobnie jak inne groźne choroby, tak i tak może się przez lata rozwijać bez żadnych objawów, zauważalnych dla chorego. Dopiero prawidłowa interpretacja wyników badań krwi może dostarczyć lekarzom informacji na temat rozwoju takiej choroby u ich pacjenta. Jeśli doda się do tego niebezpieczne bakterie czy wirusy, które o wiele łatwiej atakują palaczy, których układ odpornościowy jest na skutek długoletniego palenia słabszy, to widzimy jak groźne może być palenie papierosów. Papierosy także mogą niekorzystnie wpływać na płodność oraz potencję u mężczyzn, ale o tym opowiemy sobie przy okazji omawiania jak dokładnie wyglądać może zabieg in vitro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *