Kamery termowizyjne: urządzenia, które warto poznać

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że od kilkunastu lat obserwuje się intensywny postęp techniczny. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze urządzenia dające naprawdę ogromne możliwości. Wśród tych, które wzbudzają duże zainteresowanie znajdują się kamery termowizyjne. Wykorzystują one emitowane przez każdy organizm promieniowanie podczerwone. Zobaczmy jak działają kamery termowizyjne i gdzie znalazły zastosowanie.

Na czym polega działanie kamer termowizyjnych?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, kamery termowizyjne wykorzystują promieniowanie podczerwone emitowane przez organizmy. To, jak jest ono intensywne uzależnione jest od indywidualnych cech danego ciała, a także tego, jaką ma ono temperaturę. Nowoczesne rozwiązania sprawiły, że promieniowanie podczerwone zostaje przez kamerę termowizyjną zamienione na tak zwany obraz temperaturowy. Określa się go mianem termogramu. Na wyświetlaczu kamery obraz ma postać kolorowych izoterm. Jeśli dane punkty mają taką samą temperaturę, to będą oznaczone tym samym kolorem.

Gdzie wykorzystuje się kamery termowizyjne?

Kamery termowizyjne to urządzenia o ogromnych możliwościach. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że są powszechnie wykorzystywane. Przede wszystkim warto podkreślić, że coraz częściej sięga po nie medycyna. Z ich pomocą można skuteczniej i przede wszystkim szybciej zdiagnozować choroby nowotworowe. Po urządzenia te sięga również straż pożarna. To właśnie z pomocą kamer termowizyjnych można szybko odnaleźć ludzi uwięzionych w pełnych dymu pomieszczeniach. Są one przydatne również podczas poszukiwania źródła ognia. Kamery termowizyjne są również cenione jako element ochrony zewnętrznej różnego rodzaju obiektów.

Jakie zalety mają kamery termowizyjne?

Kamery termowizyjne mają mnóstwo zalet. Jedną z najważniejszych jest możliwość ich stosowania nawet wtedy, kiedy warunki atmosferyczne są naprawdę złe. Nie ma również żadnych przeszkód, aby stosować je nocą. Sprawdzają się doskonale, dając bardzo wyraźny, precyzyjny obraz. Bez wątpienia zasługują na to, aby po nie sięgać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *