Jaka fuga do jasnej podłogi?

Jaka fuga do jasnej podłogi?

Masa, która wypełni szczeliny między jasnymi płytkami na podłodze, może być równie jasna jak one albo – jeśli zależy nam na utworzeniu wzoru na podłodze – ciemna.

Wybór rodzaju fugi do jasnych podłóg jest szczególnie istotny w pierwszym przypadku, ponieważ jasna spoina powinna być bardzo odporna na wnikanie brudu. Bezkonkurencyjne są pod tym względem fugi epoksydowe. Dzięki temu, że mają małe pory, są niezwykle odporne na wchłanianie substancji, które powodują zabrudzenia – także te trwałe – na przykład tłuszczów.

Poza tym łatwo utrzymać je w czystości, stosując standardowe środki

To nie koniec ich zalet. Są odporne na działanie substancji chemicznych (nawet na kwasy) i elastyczne – doskonale sprawdzą się na ogrzewanej podłodze. Jasne podłogi z płytek: które będą odporne na zaplamienia? Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć jasne podłogi, lecz nie mogą poświęcać wiele czasu na jej konserwację, będą płytki ceramiczne – terakota i gres. Propozycje na miarę swoich oczekiwań znajdą zarówno amatorzy betonowych, jak i drewnianych podłóg. Ci ostatni mogą wybierać spośród płytek udających rozbielane, postarzane, przetarte drewno oraz płytek-desek z wyraźnie zaznaczoną fakturą przypominającą słoje. Ceramiczne imitacje kamieni są znane od lat i wciąż udoskonalane. Teraz odsłaniają bogactwo „kamiennych” mikrostruktur. Niepowtarzalność wzoru na płytkach (różne kształty żyłek i wybarwienia) pomaga oszukać wzrok. Można się cieszyć „trawertynową” albo „marmurową” jasną podłogą, a jednocześnie nie musieć myśleć o konieczności zabezpieczenia jej przed zaplamieniem. Płytki przypominające drewno lub kamień to propozycja przede wszystkim dla wielbicieli klasyki, ale nie jest zarezerwowana jedynie dla „starych” wnętrz – może też być dopełnieniem nowoczesnej aranżacji, która nawiązuje do tradycji.

W chłodnych, oszczędnych, industrialnych wnętrzach sprawdzą się płytki naśladujące szary beton

Jest także coś dla zwolenników bardziej miękkiego minimalizmu – wielkoformatowe płytki z powierzchnią błyszczącą jak tafla wody lub matową, przypominającą piasek. Jeszcze inna, subtelniejsza propozycja to płytki z oszczędną grafiką – układającą się w rozmyte pasy. Wybierając płytki, warto sprawdzić, jakie mają brzegi. Choć pozornie wydaje się to mało istotne, może przesądzić o końcowym efekcie. Ci, którym zależy na uzyskaniu niemal jednolitej powierzchni, powinni szukać płytek rektyfikowanych lub kalibrowanych, utrzymujących założony przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm i mających kąty dokładnie 90°. Płytki kalibrowane mają zaokrąglone krawędzie, a rektyfikowane – ostre. Podłoga wykończona tymi drugimi jest bardziej jednolita, bo krawędzie są mniej widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *