Będzie można bezigłowo pobierać krew

Pobierania krwi nie lubi chyba nikt z nas. Badania krwi należą jednak do podstawowych badań diagnostycznych, pobierania krwi nie da się więc uniknąć. Jednak dzięki innowacyjnemu urządzeniu, które udało się stworzyć, stres związany z pobraniem krwi może być o wiele mniejszy. Gdy urządzenie to stanie się powszechne w użyciu, już nigdy więcej pacjenci nie będą skarżyć się, że kłuto ich kilkakrotnie, bo pielęgniarka miała problemy ze znalezieniem żyły.

Innowacyjne urządzenie, które umożliwi bezigłowe pobieranie krwi stworzone zostało wspólnie przez naukowców zatrudnionych na Uniwersytecie Wisconsin-Madison i pracowników firmy Tasso Inc. Urządzenie to działa wytwarzając podciśnienie. To właśnie podciśnienie wysysa krew, która trafia do malutkiego pojemniczka. Proces pobierania krwi tym urządzeniem trwa o wiele krócej niż metodą tradycyjną. Dla pacjentów najważniejsze jest jednak to, że – tak zapewniają jego twórcy – pobranie krwi jest całkowicie bezbolesne. To innowacyjne urządzenie pozwala jednorazowo pobrać do 0,15 centymetrów sześciennych. Jest to ilość, którą pobiera się u pacjentów w celu przeprowadzenia większości standardowych badań diagnostycznych z krwi.

Prace nad urządzeniem do bezigłowego pobierania krwi są wspierane przez DARPA – Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności. Ta amerykańska agencja rządowa zdecydowała się przeznaczyć na dalsze prace na tym urządzeniem grant na kwotę 3 milionów dolarów. DARPA chciałaby, aby próbkę pobranej krwi przy pomocy innowacyjnego urządzenia można było przechowywać przez 7 dni w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Gdyby udało się zrealizować, to urządzenie to okazałoby się bardzo przydatne na polu walki.

Urządzenie do pobierania krwi bez konieczności używania igły to wiadomość, która z pewnością ucieszy mnóstwo osób na całym świecie. Dzięki temu urządzeniu pobranie krwi do badań odbędzie się błyskawicznie i bezboleśnie. Miejmy nadzieję, że amerykański wynalazek szybko trafi do polskich szpitali i przychodni.

Więcej na https://www.naukaratujezycie.pl

Dodaj komentarz