Z jakimi błędami możemy spotkać się podczas kładzenia tynków?

Z jakimi błędami możemy spotkać się podczas kładzenia tynków?

Oto błędy, które zdołamy zaobserwować w dniu odbioru: niestaranność – gdy obejrzymy dokładnie tynki i ocenimy ich równość łatą metalową, wyjdzie na jaw, czy fachowcy starali się, czy wykonali swoją powinność byle jak.

O ile odchyłki nie są mniejsze od dopuszczalnych, możemy zażądać naprawy lub zwrotu części poniesionych kosztów; zbyt szybkie przystąpienie do szlamowania – na powierzchni ujrzymy wówczas purchle, które ekipa będzie musiała usunąć w ramach gwarancji. Trudniej będzie zdemaskować błędy ukryte: skracanie przerw technologicznych – jeśli zacznie się tynkowanie, zanim wyschnie preparat gruntujący, lub gdy zacznie się malować, nim tynk osiągnie oczekiwaną wytrzymałość.

Efekt

Skutki takich praktyk mogą być różne, zależnie od tego, kiedy zarządzono skrót; tynkowanie ścian, zanim osiądą – czyli przed upływem trzech-czterech miesięcy od wymurowania. Tynk na osiadających ścianach na pewno będzie pękał, a może się też miejscami odspoić. Trzeba tu jednak dodać, że jest to raczej błąd inwestora, a nie wykonawcy, choć dobry tynkarz upewni się najpierw co do tej kwestii; sztuczne dosuszanie tynku – aby tynk wcześniej nadawał się do malowania, można go przecież potraktować silnym gorącym strumieniem powietrza z nagrzewnicy.

Co się później stanie?

Po jakimś czasie w wyniku skurczu powierzchnia tynku pokryje się siatką rys i pęknięć; nieizolowanie materiałów metalowych znajdujących się pod tynkiem lub stykających się z nim – siarczany zawarte w gipsie prowadzą do korozji stali. Jeśli stalowe elementy, które będą mieć z nim styczność, nie zostaną przed tynkowaniem pomalowane farbą antykorozyjną, zaczną rdzewieć. Na powierzchni tynku wkrótce pojawią się rdzawe zacieki; cięcie profili ze stali ocynkowanej szlifierką kątową – urządzenie to, choć szybko się nim pracuje, powoduje, że warstwa ocynku ulega zniszczeniu. Miejsca cięcia zostaną się narażone na szybką korozję, a rdza zasygnalizuje swą obecność na powierzchni tynku. Jeżeli szukasz informacji na temat podobnego rozwiązania to zdecydowanie powinieneś przejrzeć dostępne w Internecie możliwości, a dzięki nim dowiecie się, co dla was będzie najlepsze. Wykorzystanie możliwości internetowych pozwala znacząco oszczędzić czas. Zdecydowanie warto korzystać z podobnych wariantów, które zdobywają coraz to większe zainteresowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *