Płyty do suchej zabudowy

Płyty do suchej zabudowy

Ruszt obudowuje się jedną lub dwiema warstwami płyt g-k. Ich grubość wynosi standardowo 12,5 mm. Oprócz tych najpopularniejszych są także płyty o grubości 9,5 oraz 6,5 mm (zbrojone włóknem szklanym i przeznaczone do gięcia) oraz jeszcze grubsze – mające 15, 18, 20, 25 mm (pod okładziny ceramiczne).

Łatwo można więc obliczyć, że ściana zbudowana na profilach CW50 obudowana jedną warstwą płyt g-k ma grubość 7,5 cm. Obłożenie ściany podwójną warstwą płyt (wzmacnia to ścianę i jest wskazane na przykład pod okładziny ceramiczne) zwiększa jej grubość do 10 cm. Czasami buduje się też ścianki podwójne, w których ruszt składa się ze słupków ustawionych jeden za drugim w linii prostopadłej do płaszczyzny ściany.

W przestrzeni między słupkami umieszcza się instalacje

Słupki obu warstw ściany w takiej konstrukcji muszą być połączone. Można to zrobić za pomocą fragmentów płyt g-k. Typowe płyty g-k mają szerokość 120 cm (te o grubości 18 i 25 mm mają szerokość 62,5 cm) i wysokość 2, 2,5, 2,6 albo 3 m. Materiały wyciszające. Wełna mineralna. Aby wytłumić hałas, między słupkami układa się wełnę mineralną. Dobrze izoluje ona akustycznie, jest miękka i ściśle przylega do boków słupków. W przypadku półek, regałów i konstrukcji niedzielących pomieszczenia nie ma potrzeby układania między profilami izolacji akustycznej.

Taśma akustyczna

Do zestawu niezbędnego do wzniesienia ściany g-k jest jeszcze potrzebna taśma akustyczna (piankowa lub filcowa). Nakleja się ją na płaszczyznę profilu UW w miejscu jego przylegania do stropu i muru. W ścianach o podwojonych słupkach(przylegających do siebie) taśmę układa się również między słupkami. Zapobiega ona przenikaniu dźwięków przez szczeliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *