Płyty do suchej zabudowy

Płyty do suchej zabudowy

Ruszt obudowuje się jedną lub dwiema warstwami płyt g-k. Ich grubość wynosi standardowo 12,5 mm. Oprócz tych najpopularniejszych są także płyty o grubości 9,5 oraz 6,5 mm (zbrojone włóknem szklanym i przeznaczone do gięcia) oraz jeszcze grubsze – mające 15, 18, 20, 25 mm (pod okładziny ceramiczne).

Łatwo można więc obliczyć, że ściana zbudowana na profilach CW50 obudowana jedną warstwą płyt g-k ma grubość 7,5 cm. Obłożenie ściany podwójną warstwą płyt (wzmacnia to ścianę i jest wskazane na przykład pod okładziny ceramiczne) zwiększa jej grubość do 10 cm. Czasami buduje się też ścianki podwójne, w których ruszt składa się ze słupków ustawionych jeden za drugim w linii prostopadłej do płaszczyzny ściany.

W przestrzeni między słupkami umieszcza się instalacje

Słupki obu warstw ściany w takiej konstrukcji muszą być połączone. Można to zrobić za pomocą fragmentów płyt g-k. Typowe płyty g-k mają szerokość 120 cm (te o grubości 18 i 25 mm mają szerokość 62,5 cm) i wysokość 2, 2,5, 2,6 albo 3 m. Materiały wyciszające. Wełna mineralna. Aby wytłumić hałas, między słupkami układa się wełnę mineralną. Dobrze izoluje ona akustycznie, jest miękka i ściśle przylega do boków słupków. W przypadku półek, regałów i konstrukcji niedzielących pomieszczenia nie ma potrzeby układania między profilami izolacji akustycznej.

Taśma akustyczna

Do zestawu niezbędnego do wzniesienia ściany g-k jest jeszcze potrzebna taśma akustyczna (piankowa lub filcowa). Nakleja się ją na płaszczyznę profilu UW w miejscu jego przylegania do stropu i muru. W ścianach o podwojonych słupkach(przylegających do siebie) taśmę układa się również między słupkami. Zapobiega ona przenikaniu dźwięków przez szczeliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>