Montaż płyt

Montaż płyt

Płyty łatwo tnie się nożem. W przypadku cięcia kształtowego, na przykład w literę L, przydaje się również piła płatnica, a do wycinania otworów potrzebnych do osadzenia gniazd wtykowych lub opraw oświetleniowych – piła otwornica.

Do przymocowania rusztu do muru i stropu służą kołki rozporowe. Płyty przytwierdza się do profili blachowkrętami. Nie należy stosować zbyt małych fragmentów płyt. Paski (węższe niż 50 cm) osłabiają konstrukcję ściany. Płyty najczęściej mocuje się tak, by ich dłuższy bok znalazł się w pionie, gdyż ich wymiar jest dostosowany do wysokości typowych pomieszczeń.

Ustawienie płyt dłuższym bokiem w poziomie również jest możliwe

Poziome krawędzie płyt g-k powinny być odsunięte od siebie co najmniej o 40 cm. Ścianki z wnękami i półkami wykańcza się tak jak standardowe przegrody g-k, z tym że zazwyczaj jest to trudniejsze, ponieważ jest więcej krawędzi ostro ciętych, niewykończonych płytą kartonową, które trudno jest precyzyjnie wypełnić masą szpachlową. Do prac wykończeniowych wykorzystuje się taśmy spoinowe (papierowe lub z włókna szklanego), masy szpachlowe, tynki gipsowe i kleje gipsowe, którymi maskuje się połączenia płyt oraz łby widocznych blachowkrętów. Aby wkręty zniknęły pod szpachlą, powinny być deli – katnie zagłębione w płycie (na 0,5- -1 mm). Trzeba to zrobić w taki sposób, żeby nie zniszczyć warstwy kartonu.

Narożniki zewnętrzne ochrania się kątownikami aluminio – wymi lub polimerowymi

W narożnikach wewnętrznych stosuje się spo – iny ślizgowe. W spoiny wewnętrzne wkleja się taśmę spoinową, która zwiększa ich wytrzymałość na rozciąganie. Po co najmniej dwukrotnym zaszpachlowaniu powierzchnię płyt oraz spoin szlifuje się oraz gr untuje – pomaga to wyrównać przyczepność masy szpachlowej oraz kartonu. Półki najlepiej jest pomalo – wać farbą zmywalną. Na poziomej powierzchni półek można też ułożyć szkło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *