Kominek a kratka wentylacyjna

Kominek a kratka wentylacyjna

Budując kominek możemy spędzać wieczory w niezwykle przyjemny sposób. Kominek da nam bardzo przyjemne ciepło, a do tego będzie stanowił oryginalną dekorację wnętrza. Decydując się na budową kominka musimy pamiętać, że bardzo ważną rolę odgrywa kratka wentylacyjna.

Kratka wentylacyjna jest niezbędna w przypadku, gdy zdecydujemy się na kominek, który umożliwia rozprowadzanie ogrzanego przez kominek powietrza do innych pomieszczeń w naszym domu. Kanały, które będą rozprowadzać gorące powietrze w pomieszczeniu, do którego będą je dostarczać muszą zostać zakończone kratką wentylacyjną. Aby ogrzane powietrze było rozprowadzane w pomieszczeniu równomiernie konieczne jest zamontowanie kilku kratek.

Każda z nich powinna znajdować się na innej wysokości

Nie musimy obawiać się, że kratki oszpecą wnętrze. Są produkowane bardzo różne wzory kratek, niektóre z nich są bardzo dekoracyjne. Kratki wentylacyjne muszą znaleźć się nie tylko w obudowie kominka, w przypadku kominków z system DGP także w okapie.

Pamiętajmy też, że w kominku będziemy spalali paliwo. W przypadku kominka będzie to oczywiście drewno. Wnętrze z kominkiem musi więc mieć sprawnie działającą wentylację. Kratka wentylacyjna nie może więc mieć żaluzji. Jeśli nawet popełnimy błąd i kupimy taką właśnie kratkę, to pamiętajmy, że podczas palenia w kominku żaluzje nie mogą w niej być zasunięte.

Samodzielne wybranie właściwej kratki wentylacyjnej do kominka może być trudne

Przed zakupem warto więc zapoznać się z instrukcją, która jest zawsze dołączana do kominków DGP. Dzięki temu unikniemy błędów i nie kupimy kratki, która przez wkład kominkowy będzie przepuszczała zbyt dużą lub zbyt małą ilość powietrza.

Kraka wentylacyjna to niezbędny element kominka z wkładem grzewczym. Jest konieczna także wtedy, gdy zdecydujemy się na kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Chroni ona wkład kominka przed przegrzaniem, a w przypadku kominka DGP stanowi zakończenie przewodów, którymi rozprowadzane jest ogrzane powietrze do innych pomieszczeń w domu.

Przeczytaj o różnych rodzajach kratek kominkowych: https://kratki.com/pl/funkcje-i-rodzaje-kratek-kominkowych/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *