Jaki beton dekoracyjny będzie dobrym pomysłem?

Jaki beton dekoracyjny będzie dobrym pomysłem?

Płyty z betonu dekoracyjnego najczęściej są szare, ale mogą być także bardzo jasne, prawie białe. Ciekawie w aranżacji ścian wyglądają elementy ze wzorem naśladującym beton zastygły podczas mieszania, w którym różne odcienie wzajemnie się przenikają, lub takie z ciemniejszymi wżerami.

Powierzchnia płyt jest gładka lub nieco chropowata, porowata, może też być piaskowana. Płyty z betonu układa się na klej lub mocuje mechanicznie. Sposób montażu zaleca producent. Im większa i cięższa płyta, tym bardziej ma sens użycie kotew lub śrub do betonu. Do klejenia należy używać mocnych klejów do płytek ceramicznych i betonu, najlepiej klasy C2, czyli o podwyższonej przyczepności. Jeśli wykonujemy okładzinę z jasnych i cienkich płyt z betonu dekoracyjnego, warto stosować białe kleje do marmuru lub innych rodzajów kamienia.

Unikniemy w ten sposób ryzyka pojawienia się przebarwień

Płyty z betonu dekoracyjnego kosztują od 180 zł/m2. Beton dekoracyjny na ścianie: masy tynkarskie. Na rynku są dostępne specjalne masy tynkarskie do dekoracji wnętrz, z których można wykonać powłokę wyglądającą jak betonowa. Obejmują one dwie grupy produktów: mineralne masy cementowe i masy cementowe modyfikowane polimerami. Różnią się jakością, trwałością i grubością wykonanych powłok oraz możliwościami uzyskania efektów specjalnych. Tynki mineralne są dość tanie. Koszt wykonania gotowej powłoki wynosi od 30 zł/m2, ale trzeba zaznaczyć, że w tej grupie znajdziemy też produkty znacznie droższe. Tynki modyfikowane polimerami można dostać za cenę od 140 zł/m2. Masy mineralne są gruboziarniste.

Grubość warstwy wykończeniowej wynosi 2-3 mm

Masa cementowo-piaskowa jest wzbogacona składnikami, które nadadzą gotowej powłoce fakturę. Mogą to być specjalnie wybrane piaski o różnej gramaturze ziarna. Dodatki wiążące sprawiają, że masa, zastygając, układa się w odpowiednią strukturę. Na efekt betonu dekoracyjnego na ścianie mają wpływ także barwniki. Pigmenty można tak modyfikować, że będą skupiać się w jednym punkcie, który później stanie się ciemniejszy, albo też tworzyć wyraziste smugi lub równomiernie rozpływać się jak w cieczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *