Co wpływa na wysokość składki przy polisie na życie?

Co wpływa na wysokość składki przy polisie na życie?

Stale przybywa osób, które zdecydowały się wykupić ubezpieczenie na życie. Mimo takiej samej polisy dwie osoby mogą jednak płacić różne składki. Jakie czynniki decydują o tym, że jedna z nich płaci wyższą, a druga niższą składką za polisę z takim samym zakresem ochrony?

Najważniejsze czynniki

Do podstawowych czynników, które wpływają na wysokość składki należą między innymi:
wiek osoby ubezpieczającej się;
– jej płeć;
– stan zdrowia;
– zawód, który wykonuje.

Generalnie osoby, które wykonują zawód podwyższonego ryzyka (między innymi górnicy, strażacy, ratownicy medyczni i górscy) muszą liczyć się z tym, że będą płacić wyższą składkę. Także im robimy się starsi, tym wyższą składkę przyjdzie nam opłacać.

Inne czynniki

Na wysokość składki wpływają nie tylko te podstawowe czynniki. Wysokość ustalonej przez ubezpieczyciela składki zależy także od tego, czy uprawiamy sporty wysokiego ryzyka. Także osobom, które uprawiają sporty ekstremalne towarzystwo ubezpieczeniowe podniesie wysokość składki. Do sportów wysokiego ryzyka towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają między innymi:
nurkowanie i jazdę konną. Sportem ekstremalnym jest wspinaczka wysokogórska, spadochroniarstwo czy sporty motorowe. Wszystkie rodzaje aktywności, które bardzo mocno związane są z ryzykiem wypadku zostały uznane za sporty ekstremalne.

Choroby psychiczne

W przypadku osób, które trapią różnego rodzaju choroby mogą pojawić się trudności ze znalezieniem towarzystwa ubezpieczeniowego, które zechce im sprzedać polisę na życie. Dotyczy to nie tylko osób borykających się z chorobami fizycznymi, ale także chorób psychicznych. Chorzy na schizofrenię, depresję, osoby, które podejmowały próby samobójcze – są osobami, których ubezpieczenie wiąże się dla towarzystwa ubezpieczeniowego ze zwiększonym ryzykiem. Zakład ubezpieczeń może więc osobom, które mają tego rodzaju problemy odmówić sprzedania polisy na życie.

Większość polis na życie wiąże się z koniecznością wypełnienia ankiety medycznej. Wypełniając ją nie możemy zatajać bądź fałszować informacji na temat swojego stanu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *