Beton dekoracyjny na ścianie

Beton dekoracyjny na ścianie

W naszej estetyce ściany domów budowanych z betonu musiały być tynkowane, bo ich szorstkość i szary kolor traktowano jako wyraz stylistycznego ubóstwa. W realiach PRL-u raziły nadmierną surowością.

Dziś inaczej patrzymy na beton, zwłaszcza że dostępnych jest wiele jego odmian, a jako okładzinę ścian najczęściej wykorzystuje się beton dekoracyjny, architektoniczny. Pod względem wytrzymałości i trwałości nie ustępuje innym rodzajom betonu, ale estetycznie bardziej odpowiada naszym gustom.

Beton dekoracyjny przy wyraźnej strukturze ma gładką powierzchnię, dzięki czemu ściany nie wymagają pokrywania tynkiem

W sklepach dostępne są gotowe płyty betonowe różnej wielkości, ale „beton dekoracyjny” można też zrobić samodzielnie, wykorzystując dostępne sypkie produkty chemii budowlanej, na przykład zwykły beton G20, klej do płytek lub zaprawy tynkarskie. Masę przygotowuje się według oczekiwanych rezultatów (kolor, ziarnistość, faktura powierzchni) metodą prób i błędów lub korzystając z naszej podpowiedzi. Żeby uzyskać efekt przestrzenny, beton dekoracyjny trzeba ułożyć na płytach OSB lub gipsowo-kartonowych. Do produkcji płyt betonowych używa się masy cementowo-piaskowej. Żeby można było z niej ukształtować cienkie płyty, masa jest wzmacniana włóknami szklanymi i prasowana pod ciśnieniem. Płyty z betonu są ciężkie. Takie o wielkości przeciętnej płytki ceramicznej ważą 15-20 kg, duże – około 50 kg, a największe – prawie 100 kg. Najczęściej na rynku można znaleźć płyty betonowe dość grube (2-3 cm), masywne i ciężkie. Te zwykle należy mocować na ścianach mechanicznie za pomocą kołków. Można je też układać na ruszcie z elementów drewnianych lub aluminiowych. Producenci wciąż ulepszają technologię, żeby zmniejszać grubość płyt, bo takie łatwiej montować – można je przyklejać na ścianach jak płytki ceramiczne.

Granica 1 cm została już przekroczona, najcieńsze płyty betonowe mają 0,7 cm

Płyty z betonu najczęściej mają kształt prostokąta lub kwadratu, ale można też kupić takie w formie nieregularnych wieloboków. Zwykle mają duże rozmiary, na przykład 60 x 100 lub 60 x 120, 80 x 120 cm, ale znajdziemy także płyty naprawdę wielkie, mające nawet 100 x 200 cm. Brzegi płyt mogą być cięte na ostro albo wyoblone. Po obwodzie czasem są wyprofilowane wyżłobienia. Niektóre mają w narożnikach zrobione otwory do mocowania lub zagłębienia, które wyglądają jak po śrubach montażowych. Gdy płyty betonowe przytwierdzamy mechanicznie do ściany, otwory z elementami montażowymi można pozostawić na wierzchu, wypełnić dodatkowymi zaślepkami lub szpachlą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *