Beton dekoracyjny na ścianie: praktyczne wskazówki

Beton dekoracyjny na ścianie: praktyczne wskazówki

Ponieważ zaprawę betonową nakłada się niezbyt grubą warstwą, schnie dość szybko. Dlatego należy układać ją tylko na takiej powierzchni, jakiej za jednym razem jesteśmy w stanie nadać fakturę.

Przed pierwszym układaniem „betonu” warto potrenować na małej powierzchni płyty OSB. To pozwoli dobrać odpowiednie proporcje mieszanek, barwnika, poćwiczyć ruch ręki i wybrać najlepszą fakturę powierzchni. Jeśli chcemy uzyskać całkowicie zmywalną powierzchnię lub zależy nam na tym, by ściana była matowa albo błyszcząca, po wyschnięciu zagruntowanego „betonu” malujemy go bezbarwnym lakierem. Lekkie ściany szkieletowe powstają ze staklowych profili i płyt gipsowo-kartonowych.

Ściany działowe nie muszą jednak wyglądać zwyczajnie

Można tą metodą wykonać na przykład ścianę ażurową w łazience, która będzie pełniła tez funkcję regału na kosmetykiZabudowy z g-k wznosi się w suchych pomieszczeniach – po wyschnięciu tynków i wstawieniu okien. Temperatura podczas montażu nie może być niższa niż 10°C. We wnętrzu powinna też panować stała wilgotność względna nieprzekraczająca 70%. Oznacza to, że nie powinno się go na przemian nagrzewać, a następnie dopuszczać do jego wychłodzenia. We wnętrzach nowych budynków czasami wzrasta wilgotność względna – gdy mury oddają jeszcze wilgoć technologiczną, a na zewnątrz spada temperatura. Budując z płyt g-k, wykorzystuje się zarówno profile drewniane, jak i metalowe. Obecnie do budowy ścian używa się głównie metalowych profili przyściennych CW, na przykład CW50, CW75, CW100 (cyfry oznaczają szerokość elementu w milimetrach, a litera C – kształt elementu), oraz odpowiadających im wielkością profili mocowanych do podłogi i do sufitu – UW50, UW75, UW100 – w które wsuwa się słupki.

Profile

Profile systemowe wykonuje się z blachy stalowej (ocynkowanej. Warto zwracać uwagę na grubość blachy, z której są zrobione. Zazwyczaj wynosi ona 0,6 lub 0,55 mm. Informacja ta jest umieszczona na profilu. Stosowanie profili z cienkiej blachy o grubości 0,5 mm powoduje, że konstrukcja jest mniej stabilna. Najbardziej wytrzymałe są profile ościeżnicowe UA, przeznaczone do osadzania drzwi w ścianach działowych oraz wykonywania wzmocnień rusztu w nietypowych rozwiązaniach. Są zrobione z blachy o grubości co najmniej 1,8 mm. Są również dostępne profile CW oraz UW z blachy ryflowanej, które są bardziej wytrzymałe niż profile podobnej szerokości wykonane z blachy gładkiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *